دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی از صنعت پتروشیمی به‌عنوان موتور محرکه اقتصادی کشور نام برد و گفت: در ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شاهد رشد جهنده در صنعت پتروشیمی بودیم وهم‌اکنون ظرفیت محصولات پتروشیمی به سالانه ۹۵ میلیون تن رسیده که نشان‌دهنده نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به این صنعت است.

حجت‌الله عبدالملکی در آیین گشایش نخستین همایش و نمایشگاه بین‌المللی ایران‌پتروکم ۱۴۰۲ با ابراز خرسندی از برگزاری ایران‌پتروکم به‌عنوان یکی از مهمترین رویدادهای اقتصادی در جزیره کیش اظهار کرد: صنعت پتروشیمی به‌عنوان یکی از بزرگترین صنایع کشور نقش مهمی در اقتصاد ایران دارد و موتور محرکه اقتصاد ایران است.
وی به ابلاغ سیاست‌های کلی «اقتصاد مقاومتی» از سوی مقام معظم رهبری در ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۲ اشاره کرد و با یادآوری اینکه سه بند ۲.۱۱ و ۱۵ از این سیاست‌های کلی متناسب با رویداد ایران‌پتروکم است، افزود: در بند ۲ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده‌سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش‌بنیان در منطقه اشاره شده است.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی با تأکید بر اینکه دانش، خلق ثروت و قدرت می‌کند، بند ۱۵ اقتصاد مقاومتی را یادآوری کرد و افزود: در این بند به افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه (براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع پرداخته شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه صنعت پتروشیمی موتور محرکه اقتصادی کشور است و این موضوع گزاف نیست، افزود: ایران به‌عنوان بزرگترین دارنده ذخایر هیدروکربوری جهان این قابلیت را دارد که سهم بسزایی از ۲۰۰ هزار قلم از محصولات پتروشیمی که در دنیا ساخته می‌شود، داشته باشد.

وی به رشد صنعت پتروشیمی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و با بیان اینکه تولید محصولات پتروشیمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بوده است، ادامه داد: در ۴۴ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد جهنده در صنعت پتروشیمی بودیم وهم اکنون ظرفیت محصولات پتروشیمی به سالانه ۹۵ میلیون تن رسیده است که نشان‌دهنده نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به این صنعت بوده است.
دبیر شورای عالی مناطق آزاد اقتصادی تصریح کرد: صنعت پتروشیمی ایران در مسیر اقتصاد مقاومتی قرار گرفته است و برنامه این است تولید محصولات و مشتقات این صنعت بزرگ در ۱۰ سال آینده به ۲ برابر رقم کنونی برسد.
عبدالملکی دیگر بند مرتبط با اقتصاد مقاومتی که مربوط به رویداد ایران‌پتروکم است را بند ۱۱ عنوان کرد و با بیان اینکه در این بندبه توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج اشاره شده است، اظهار داشت: ما در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی آمادگی کامل برای میزبانی از صنایع پتروشیمی را داریم و مفتخریم میزبان صنایع پتروشیمی هستیم.
وی با اشاره به اینکه ۴۸ منطقه ویژه اقتصادی فعال در کشور وجود دارد، تصریح کرد: صنعت پتروشیمی یکی از صنایعی است که در مناطق ویژه به خوبی رشد کرده و حضور فعالی در این مناطق دارند و سال‌های آینده سال‌های روشنی برای مناطق ویژه و اقتصادی خواهد بود.

گفتنی است، این نمایشگاه با شعار حمایت از تولید دانش‌بنیان در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش به همت شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس از ۲۴ تا ۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ در مرکز بین‌المللی همایش‌های و نمایشگاه‌های جزیره کیش برگزار شد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *